A penészgomba allergia bár gyakori egészségügyi probléma, keveset hallunk róla. Különösen azokat érinti, akik életterében a nyirkos, párás környezet a penészgomba elszaporodásának kedvező feltételeket biztosít. Az allergiát a penészgomba apró spórái váltják ki, amelyek belélegezve az orrnyálkahártyánkon tapadnak meg, a bőrünk felületére pedig a levegőből, vagy a penészes tárgyak érintése útján kerülhetnek. Rendszeres, vagy huzamosabb ideig tartó kitettség esetén, az immunrendszerünk hadat üzenhet a légzőszervünkbe bejutó vagy a bőrünkön megtapadó gombaspórák ellen, kiváltva ezzel az allergiás reakciót. Milyen jelei vannak annak, ha valóban a penészgomba spóráira vagyunk allergiások? Mit tehetünk a kitettség csökkentése érdekében?
A penészallergiára jellemző tünetek
10 egyszerű lépés, amely segíthet penészmentessé tenni a környezetünket
A penészallergiára jellemző tünetek
A penészallergia tünetei hasonlóak más légúti és bőrgyulladást is okozó allergiákéhoz.
A bőrön irritációt és bőrszárazságot okoz a penészallergia, míg a légutakban az alábbi tünetek jelentkeznek miatta:
- indokolatlannak tűnő tüsszögés és orrfolyás
- könnyezés
- viszkető szem
- légzési nehézségek, köhögés
- asztmás tünetek súlyosbodása
A penészallergia kialakulásának a kockázata jellemzően a nyirkos, magas páratartalmú vagy nem megfelelően szellőző otthonokban és munkahelyeken a legnagyobb.
Ilyen környezet kedvez ugyanis leginkábba penészgomba elszaporodásának és így nagyobb koncentrációban a penészgomba spórák jelenlétének is.
Ha valaki érzékeny rá, a penészgomba spórákat belélegezve szinte azonnal tüsszögéssel és orrfolyással reagálja le, mivel az allergénre az immunrendszere azonnal allergiás reakcióval válaszol.
Mivel a környezet kedvez leginkább a penész elszaporodásának, a kedvező körülményeket kiiktatva meg is tudjuk akadályozni a penész jelenlétét, és így az allergiás reakciókat kiváltó környezetet megváltoztatva az allergiánk tüneteit is kontrollálni tudjuk.
Sorra vesszük azokat a lépéseket, amelyekkel a lakókörnyezetünk páratartalmát szabályozni tudjuk, megfelelő szellőztetésről gondoskodhatunk vagy éppen célzottan el tudjuk tüntetni a penészt.
Jóllehet az antihisztaminok, valamint a többi allergiaellenes gyógyszerkészítmény remekül alkalmas a tüneteink enyhítésére, alapvetően az a penészallergia megelőzésének a módja, ha a penészforrásokat igyekszünk véglegesen kiiktatni az életterünkben, illetve közvetlen környezetünkben.
10 egyszerű lépés, amely segíthet penészmentessé tenni a környezetünket
- Mindenek előtt tegyük otthonunkat kevésbé penészbaráttá. Ehhez kulcsfontosságú a levegő nedvességtartalmának szabályozása. A páramentesítő készülékek és a légkondicionáló berendezések segítségünkre lehetnek ebben. A lakásban a 35-50% közé érdemes leszorítani a páratartalmat. Páramérővel rendszeresen ellenőrizhetjük az otthonunk páratartalmát.
- A penész meleg, nedves fürdőszobákban és párás konyhákban gyorsan felszaporodik. A tisztára törölt, fertőtlenített felületek nem kedveznek a penésznek, de azok, amelyeken szappanmaradék vagy zsír van, igen. A fürdőszobában elszívó ventilátorral vagy nyitott ablakkal csökkenthetjük a páratartalmat. A konyhában figyeljünk azoknak a kényesebb területeknek a fertőtlenítésére és szárazon tartására, ahol rendszeresen tapasztaljuk a penész felbukkanását.
- A levegőben lebegő részecskék kiszűrésére alkalmas HEPA-szűrővel ellátott légkondicionáló berendezés, csapdába ejtheti a lakásunkba kintről bejutó penészspórákat, és megakadályozhatja, hogy azok megtelepedjenek az otthonunkban. Fontos, hogy a légkondicionáló csepegtetőtálcáit és lefolyóit tisztán tartsuk, hogy itt se tudjon a penész megtelepedni. Ügyeljen arra is, hogy a szárítógép szellőzői tiszták legyenek. Minden légcserélő-, vagy fűtő berendezésben cseréljük a szűrőket rendszeresen.
- A penész a lakásban bárhol megjelenhet. Ha penészt látunk az otthonunkban szilárd felületeken megtapadni, például üvegen, műanyagon vagy csempén, tisztítsuk meg penész eltávolító- vagy fertőtlenítőszerrel. Azonban nem elég a felületet csak megtisztítani. Ha a penész gipszkarton felületen jelenik meg, érdemes szakember véleményét kérni.
- Cselekedjünk gyorsan! A gyors reakció kifizetődő. Ha szivárgás vagy csőtörés miatt a szőnyeg átnedvesedik, azonnal szárítsuk ki, hogy ne telepedjen meg benne a penész. Minden felületet töröljünk szárazra, és ne halogassuk a szivárgó csövek és csapok megjavíttatását. Az ereszcsatornát is rendszeresen ki kell tisztítani. Ezt soha ne hanyagoljuk el. A bennük lerakodó nedves leveleken a penész is gyorsan fejlődik.
- Jó ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi az, amit érdemes messzire elkerülnünk! A rétek, mezők, füves területek, ahol nem kaszálják a növényt és a nedves levélhalmok a penész melegágyai. Ha tehetjük, kerüljük ezeket. Ha füvet kell nyírnunk, leveleket kell összegereblyéznünk, a munkákat mindig maszkban végezzük. Miután visszatérünk a lakásba, zuhanyozzunk le. Így a bőrünkről és a hajunkból is ki tudjuk mosni a megtapadt penészspórákat, és nem fogjuk érezni az irritációt.
- Ha penészallergiánk van, szélmalomharcnak tűnhet a küzdelmünk, mert a penészspórák mindenhol ott lebegnek a levegőben, függetlenül attól, hogy kint vagy bent tartózkodunk. Ha a szabadban jelentkeznek a penészallergiával járó tüneteink, tartózkodjunk kevesebbet a szabadban. Vegye fontolóra maszk viselését azokban az időszakokban, amikor nagyobb a levegőben lebegő penészgomba spórakoncentráció. Kerüljük a kint tartózkodást tartósabb esőzések után, ködös vagy nedves időjárás mellett, amikor magas a levegőben lebegő penészspóra koncentrációja.
- A penész bizonyos típusú üzletekben, áruházakban és munkahelyeken nagyobb valószínűséggel van jelen, például üvegházakban, gazdaságokban, virágüzletekben, építkezéseken és antikváriumokban. Mielőtt ilyen helyiségekbe belépünk, vagy ilyen munkahelyen dolgozunk, érdemes bevennünk az allergiagyógyszert, vagy segíthet az is, ha maszkot viselünk.
- A nedves pincék penészesek és dohosak lehetnek. Csökkenthetjük ezekben a helyiségekben is a páratartalmat, ha párátlanítót használunk itt is. Lehetőleg beton aljzatot válasszunk a pincénk padlójaként, amely nem tartja meg a nedvességet. Érdemes a pincében tárolt dolgainkat is átvizsgálni: a penész megjelenhet régi papírokon, ágyneműkön és ruhákon is. Ezek tárolásához válasszunk légmentesen záródó, vízálló tárolókat, és rendszeresen válogassuk át az ilyen jellegű holmit.
- Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy otthonunk alapzata száraz maradjon. Gereblyézzük össze a ház körül felgyülemlett száraz leveleket. Érdemes lehet kiirtani, vagy megritkítani a bokrokat és növényeket is a ház közvetlen közelében, hogy a ház fala és aljzata ne legyen nedves környezetben. Gondoskodjunk arról, hogy az esővizet elvezessük a ház falától. Ezek a lépések különösen fontosak akkor, ha árnyékos helyen lakunk, mivel a napfény hiánya miatt lassabban száradnak ki a nedves területek.
A fenti lépések segíthetnek a lehető leginkább penészmentessé tenni a környezetünket, és ezáltal enyhíteni a penészallergiánk tüneteit is.
Ha további aggályaink merülnének fel a penészallergiánk kapcsán, forduljunk az allergológushoz segítségért.