Sikerfélelem: amikor rettegéssel tölt el a céljaink elérése

A siker elérése a többség számára örömforrás. Vannak azonban jónéhányan, akik számára szorongással és belső konfliktusokkal jár a siker elérése és megélése. Elsőre talán furcsának tűnhet, de a sikerfélelem létező jelenség. Ez a fajta rettegés a sikertől, képes arra, hogy észrevétlen gátja legyen annak, hogy kihozzuk magunkból a legjobbat. Nem maga a siker az, amitől félünk, hanem annak következményei: a megnövekedett elvárások, a környezetünk reakciói vagy éppen az amiatt érzett aggály, hogy képesek leszünk-e megőrizni az elért eredményeket.

A sikerfélelem természetrajza

Hogyan küzdhetjük le a sikerfélelmet?

 

A sikerfélelem természetrajza

A sikerfélelem nem egyenlő az önbizalomhiánnyal vagy a kudarctól való félelemmel. Valójában nem attól tartunk, hogy képtelenek vagyunk sikereket elérni, hanem attól, hogy mi történik velünk, ha sikerrel járunk.

Ez a félelem sokféle formában megnyilvánulhat, így alakot ölthet halogatásban, túlzott perfekcionizmusban, hirtelen megtorpanásban és visszavonulásban közvetlenül a cél elérése előtt, sőt akár önpusztító szokásokban is.

Az érintettek gyakran túlzottan alacsonyra teszik a mércét, hogy elkerüljék a nagyobb felelősséggel járó helyzeteket.

A társadalmi elvárások is szerepet játszhatnak a sikertől való rettegés kialakulásában. Például a hagyományos nemi szerepek hatására sok nő úgy érzi, hogy ha túl sikeres, akkor kevésbé lesz szerethető vagy elfogadott.

Emellett az imposztor szindróma is jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy félelmet társítunk a sikereinkhez. Akik mások elismerését érik el azzal, hogy elérnek valamilyen eredményt, megrettennek, szorongóvá válnak, mert úgy érzik, hogy nem érdemlik meg a sikert, és attól tartanak, hogy előbb-utóbb „lelepleződnek”.

Gyermekkori élményeink is mély nyomot hagyhatnak bennünk. Ha valakit kiskorában folyamatosan kritizáltak amiatt, ha büszke volt a sikereire, vagy azt tanulta meg, hogy a szerénység az egyetlen elfogadható viselkedésforma, akkor felnőttként már nehezen fogadja el saját sikereit.

A félelem másik forrása a változástól való idegenkedés. Sokan stresszként élik meg a változást, márpedig a siker magával hoz bizonyos változásokat, új kihívásokat. Ezek kezelése okozhat szorongást.

Hogyan küzdhetjük le a sikerfélelmet?

Az első és legfontosabb lépés az önismeret fejlesztése. Közelebb kerülünk a félelmeink leküzdéséhez, ha tudatosítjuk önmagunkban, hogy sikerfélelmet élünk meg, és ez akadályoz, visszatart bennünket.

Érdemes visszatekinteni a múltbeli sikereinkre és az azokkal kapcsolatos érzéseinkre.

  • Milyen élmények kötődnek a korábban elért sikereinkhez?
  • Voltak-e negatív következményei a sikereinknek?
  • Ha igen, hogyan lehetett volna jobban kezelni ezeket?

Hatékony módszer lehet a sikerfélelem leküzdésében a vizualizáció is. Azaz, képzeljük el magunkat egy sikerhelyzetben, és próbáljuk meg előre látni annak minden aspektusát, nemcsak a pozitív, hanem a negatív hozományait is. Így felkészültebben tudjuk kezelni az esetleges nehézségeket is.

Fontos, hogy a sikert ne valami távoli és elérhetetlen dologként kezeljük, hanem egy természetes fejlődési lépésként.

Kulcsfontosságú képesség a stresszkezelés. A rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás és a kiegyensúlyozott napi rutintevékenységek segíthetnek a szorongásunk enyhítésében.

A kölcsönös bizalomra épülő társas kapcsolataink egyaránt jelentős szerepet játszhatnak abban, hogy le tudjuk küzdeni a sikerhez társított félelmeinket. Amikor ránk tör az aggodalom, beszélgessünk és viccelődjünk a barátainkkal, csevegjünk olyan dolgokról, amelyek elterelik a figyelmünket.

Törekedjünk arra, hogy az aggályos időszakainkban olyanokkal beszélgessünk, akik megértők velünk, elfogadnak olyannak, amilyenek vagyunk, támogatók.

Soha ne hagyjuk, hogy a sikereink miatt érzett örömöt, büszkeséget és önbecsülést, mások irigysége vagy kritikája elhomályosítsa.

Végül, ha úgy érezzük, hogy a sikerfélelem komoly akadályt jelent, érdemes szakember segítségét kérni. A kognitív viselkedésterápia például hatékony módszer lehet a sikerrel kapcsolatos félelmek feldolgozására, átformálására és új megküzdési stratégiák elsajátítására.

A sikerfélelem gátol abban, hogy a legjobb képességeink szerint cselekedjünk. Azonban ha tudatosan kezeljük ezt a fajta rettegést, képesek lehetünk felülkerekedni rajta, és örömként, nem pedig szorongásként megélni a sikert.

A siker nem csupán egy cél, hanem egy tanulási lehetőségekkel teli folyamat.

Ha megtanuljuk elfogadni és kezelni a sikerhez társuló változásokat, az életünk minden területén magabiztosan és felszabadultan haladhatunk előre.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük