Írta: Bodor Anna
Mire jó a családterápia? Hogyan néz ki egy családterápiás folyamat? Mikor érdemes felkeresni egy családterapeutát? Rengeteg kérdés övezheti ezt az egyre elterjedtebb terápiás módszert, így most a kétségek egy részét eloszlatjuk cikkünkben!
Miért hatékony a családokkal való pszichológiai munka?
A családokkal való pszichológia számos esetben bizonyul rendkívül hatékonynak módszernek, így a családterápia megalapozottan válik egyre elterjedtebb és népszerűbb eszközzé.
A családterápia egyik legfontosabb jellemzője a rendszerszemlélet. Ez azt jelenti, hogy a módszer képes figyelembe venni azt, hogy a család tagjai közötti kapcsolatok és kommunikációs minták jelentősen befolyásolják az egyének viselkedését és mentális egészségét. Fontos kiemelni, hogy az egyéni problémákat gyakran a családi rendszer diszfunkciói okozzák vagy tartják fenn, ezért amíg rendszerszinten nincsen változás, az egyén problémái sem csökkennek vagy szűnnek meg.
A családterápia lehetővé teszi a terapeuta és a család számára, hogy jobban megértse a családon belüli interakciókat és dinamikát, így azonosíthatóvá válnak a problémás viselkedésmódok és kapcsolódás.
Amellett, hogy feltárjuk a mélyben meghúzódó szükségleteket, konfliktusokat, ráláthatunk arra is, hogy milyen generációs traumák és minták működnek, amelyek sokszor nem tudatosan, de hatással vannak például a családi értékekre, szabályokra, hagyományokra és szerepekre. Ha felismerjük ezeket a sémákat, akkor könnyebb elindulni a változás útján.
A családterápiás keretek között a család közös célokat határoz meg és megoldási módokat dolgoz ki a probléma kezelésére. Ezzel elősegíthetjük azt, hogy mindenki elkötelezetté váljon a változás folyamatában, felelősséget vállaljon a saját viselkedéséért és megélje a sikereket is.
A családterápia általános része, hogy a terapeuta elősegíti a családtagok kommunikációs képességeinek fejlődését, hatékonyabbá válását, valamint az egymás iránti megértést és empátiát. Annak az átbeszélésére is sor kerül, hogy kinek milyen szerepei és felelősségei vannak. Ha látjuk, hogy mit érezhet a másik, hol vannak a saját, illetve mások határai, tudjuk, hogy mik az igényeink, valamint hogyan tudjuk kifejezni azokat, akkor azzal csökkenthetjük a konfliktusok előfordulását és elősegíthetjük az együttműködést.
Mi jellemzi a családterápiát?
A családterápiás folyamatot két családterapeuta vezeti, így biztosan kellő figyelem jut mindenkire. Egy alkalom hosszabb, mint az egyéni terápiás ülések, jellemzően másfél óra. A folyamat hossza 6-25 ülés, de ez természetesen a probléma jellegétől is nagyban függ. Jellemző, hogy az ülések kezdetben hetente vannak, majd ritkulnak és kéthetente vagy havonta van egy-egy utánkövető alkalom. Az is előfordul, hogy a folyamat lezárulását követően kerül sor egy utánkövetésre (például 6-12 hónappal a záróalkalom után), hiszen így ellenőrizhetők a hosszútávú hatások és változások is.
A családterápiában jellemző, hogy a terapeuta aktív szerepet tölt be és az alkalmazott technikák tekintetében is rendkívül sokszínű módszerről van szó. Gyakran alkalmaznak különböző akciós technikákat, mint amilyen a pszichodráma, az imaginációk, a levélírás vagy a szoborépítés, de előfordulnak az olyan szimbólum- és művészetterápiás módszerek is, mint a rajzolás vagy a gyurmázás. Sok családterápiás folyamat esetében bevett gyakorlat, hogy a család hétről-hétre kap valamilyen házi feladatot.
Milyen problémák esetén lehet jó megoldás?
A családterápia javasolt lehet többféle esetben, illetve fontos, hogy kiegészítheti az egyik családtag egyéni terápiás folyamatát is. Érdemes lehet felkeresnünk egy családterapeutát, ha:
- Gyermekünk viselkedési problémákkal küzd vagy valamilyen pszichológiai nehézsége van: ilyenkor a családterápia segíthet megérteni a gyermek működését, feltárhatja, hogy a tünetek hátterében esetlegesen milyen családi dinamikák húzódnak meg, és támaszt adhat abban a kérdésben, hogy hogyan tudjuk jól támogatni a gyermekünket. A családterápiának kiemelt fontossága van az evészavarok és a pszichoszomatikus betegségek kezelésében, de szerhasználat, ADHD, depresszió, szorongás és más súlyos mentális zavar esetén is lényeges szerepet tölthetnek be.
- Valamilyen nagy változás történik a család életében: ebbe a kategóriába tartozhat például a válás, a haláleset, a költözés vagy bármilyen traumatikus történés. Fontos, hogy ezek az események nem jelentik feltétlenül azt, hogy családterápiára van szükség, inkább a családtagok érzelmi érintettsége, megterheltsége mutatja meg, hogy fontos lenne-e a bejelentkezés.
- Gyakoriak a családi konfliktusok: ha a házastársak között sok vita fordul elő, amelyeket nem sikerül megfelelően kezelni, esetleg a szülő-gyermek vagy a testvérek közötti kapcsolat nagyon konfliktusos, akkor érdemes lehet egy külső szakembert is bevonni a helyzetbe.