Rossz hallani, de ártalmas-e a nyakropogtatás?

Sokakat idegesít és zavar, ha a környezetükben valaki a nyakát, vagy más ízületét természetellenesnek tűnő módon ropogtatja. Arra a kérdésre azonban, hogy ezzel árt-e magának, egyáltalán nem lehet szimplán igennel vagy nemmel válaszolni. Az ízületeink ropogtatása nem egyértelműen „jó” vagy „rossz”. Sokkal inkább válaszolhatunk a kérdésre azzal, hogy attól függ? De mitől is?

Milyen veszélyekkel járhat a nyakropogtatás?

Amikor a manuálterapeuta végez nyakropogtatással járó kezelést

Miért esik jól a nyakropogtatás?

Biztonságosabb módok a nyakropogtatáshoz otthon

Így csillapíthatjuk a fájdalmat, ha túl erősen ropogtattuk meg a nyakunkat

 

A nyakropogtatás nem feltétlenül tesz jót, de nem is minden esetben ártalmas. Attól függ, hogyan csináljuk. Az a fajta ropogás, amely bizonyos mozdulatok vagy enyhe nyomás hatására hallható, általában ártalmatlan. Ha azonban a nyakropogtatás nemcsak hanghatással jár, hanem fájdalom is kíséri, az lehet jele sérülésnek, vagy egészségügyi problémának.

Az ízületek ropogtatása gyakori szokás. Ropogtatjuk az ujjainkat, a lábujjainkat, a hátunkat és még a nyakunkat is.
De nem mindenki ugyanazért teszi. Egyesek azért csinálják, hogy enyhítsék a vállukban vagy nyakukban érzett feszültséget, mások pedig stresszreakcióként. Néha pedig csak megszokásból.

Miért és mikor lehet veszélyes? Mi az oka annak, hogy megkönnyebbülést és elégedettséget érzünk miután jól megropogtatjuk itt ott az ízületeinket? Van-e biztonságos módszer az ízületek ropogtatásához?

Milyen veszélyekkel járhat a nyakropogtatás?

A ropogtatás érinthet a nyakban számos struktúrát. Izmainkat , az ínakat, az ízületi szalagokat meghúzhatjuk, az idegek „becsípődhetnek” és akár a vérerek is megsérülhetnek az óvatlan és túlerőltetett mozdulattól.

A túl erősen végzett nyakropogtatás a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti ízületekre is kihathat.

Ritka esetben ugyan, de olykor veszélyessé válhat ez a fajta nyakropogtatás. A túlzott erővel végzett nyakropogtatás következményeként bekövetkezhet:

  • A gerincvelőhöz kapcsolódó idegek sérülése.
  • Gerincvelő sérülés
  •  Stroke

Amikor a manuálterapeuta végez nyakropogtatással járó kezelést

Természetesen egészen másképpen tekintünk a manuálterapeuta által végzett kezelésre, amelynek része a „nyakropogtatás”. Ez teljes mértékben eltér attól, amelyet saját magukon végeznek a szenvedélyes ízületropogtatók.

A manuálterapeuta a kezelés folyamán felméri a nyak és a nyaki gerincszakasz mozgástartományát és mobilitását, annak megállapításához, hogy mely területeket érinti a probléma. A panaszok által érintett területeket célzott manipulációs technikákkal kezeli.

A szakember által végzett gerinckezelés javíthatja a testtartást, csökkentheti az izomfeszülést, javíthatja a gerinccsigolyák illeszkedését. Amennyiben a nyaki feszültséget sikerül megszüntetni, jellemzően a korábban tapasztalt fejfájások gyakorisága is mérséklődik.
Más egészségügyi szakemberek, például fizioterapeuták vagy ortopédus szakorvosok is végezhetnek gerinckezelést.

Előfordulhat, hogy a nyak erőteljes ropogtatása „artériás disszekciót” okoz. A nyakunk oldalsó részén az agy irányába futó artéria falának repedése ez. Amennyiben megreped az érfal, az agyunk nem kap elegendő vért, ami miatt stroke következhet be. Az artériás disszekció nagyon ritkán fordul elő kezelés keretében. Ritka esetben okozunk ilyen sérülést magunknak is, mert érezzük, hol a határ.

A túl erősen végzett, és ugyanezzel az intenzitással többször is ismétlődő nyakropogtatás miatt a nyakcsigolyákat, valamint a nyak izmait összetartó ízületi- és ínszalagok (ligamentumok) megnyúlhatnak, ezzel pedig a nyaki gerincszakasz instabilabbá válhat.

A szakember által végzett, nyakropogtatással járó kezelés járhat átmeneti kellemetlenséggel. Ezek a tünetek, azonban legfeljebb 24 órán belül meg is szűnnek. Tapasztalhatunk a kezelést követően fejfájást, intenzívebb nyakfájdalmat vagy a nyak merevségét.

Miért esik jól a nyakropogtatás?

Számos oka lehet annak, hogy a nyakropogtatás kellemes érzést kelt:

  • Placebo hatás: A ropogó hang azt a képzetet keltheti, hogy megszűnt a nyaki feszültség, holott valójában nem így van.
  • Endorfin felszabadulása: A nyakropogtatás során „kellemes érzést” okozó endorfin hormon szabadul fel az agyban.
  • Tünetek enyhülése: A magunkon végzett, nem erőltetett, enyhe nyakropogtatás csökkenti a feszültséget, merevséget a nyakunkban és ideiglenesen javítja a mozgástartományt.

Biztonságosabb módok a nyakropogtatáshoz otthon

A legbiztonságosabb módja a nyakropogtatásnak, ha szakemberre bízzuk a nyaki gerincszakasz és izmok fájdalmának, feszülésének a kezelését.

Ha ugyanis magunknak rosszul csináljuk, és véletlenül a kelleténél nagyobb erőt fejtünk ki, azzal akár sérüléseket is okozhatunk magunknak. Nyakropogtatás következménye lehet izomhúzódás, szalaghúzódás, idegbecsípődés és súlyos esetekben porckorongsérv.

Olykor-olykor néhány ropogtatás,  akár a nyakban, akár más ízületben, többnyire ártalmatlan. Ez a ropogó hang amiatt hallható, mert gázbuborékok szabadulnak fel az ízületekből, ha a kézfejünkkel enyhe erőt kifejtve oldalra vagy előre billentjük a fejünket, illetve ha bizonyos módon és irányban mozgatjuk a nyakunkat. Ezt mindenki maga tapasztalja ki, hogy esetében mikor hallható a roppanás.

A ízületiszalagok és az ínak is elmozdulhatnak, ami szintén pattogó vagy roppanó hanggal járhat.

Ha azonban fájdalmat érez a nyakropogtatás közben, azonnal hagyja abba a mozdulatsort. Ha nem szűnik a fájdalom, konzultáljon a háziorvossal, aki megvizsgálja, és eldönti, hogy van-e szükség szakorvosi beavatkozásra is.

Így csillapíthatjuk a fájdalmat, ha túl erősen ropogtattuk meg a nyakunkat

Ha fájdalommal jár a nyakropogtatás vagy fáj a nyakunk, az alábbi módokon enyhíthetjük a kellemetlenséget:

  • Jegelés: Helyezzen a nyaka fájó területére valamilyen textíliát, majd erre tegyen egy csomag jégkockát, vagy jegelőzacskót, így elkerülheti a fagyási sérülést, és enyhítheti a hűtéssel a fájdalmat. Legfeljebb 20 percig alkalmazza a jegelést.
  • Mozgatás: Finoman mozgassa a nyakát abban a tartományban, amely nem okoz fájdalmat.
  • Nyújtás: 10 másodperces nyújtásokat végezhetünk naponta többször is. Az állunkat billentsük be a nyakunk irányába és a fejünk búbjával nyújtózzunk felfelé, ügyelve arra, hogy a nyaki gerinc szakaszunk egyenes legyen. A nyújtást addig érdemes végezni, amíg kellemes izomnyúlást érzünk. Kerüljük a fájdalmas mozdulatokat.
  • Vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszerek: A szteroidot nem tartalmazó fájdalomcsillapítók, például az ibuprofen (Advil) és a naproxen (Aleve) hatóanyagtartalmú készítmények, valamint a paracetamol segíthet csökkenteni a nyak fájdalmát.

Amennyiben napokig tartó nyaki fájdalmat érzünk, érdemes fizioterapeutához fordulni annak érdekében, hogy mielőbb megszűnjenek a panaszaink.

Haladéktalanul forduljon orvoshoz, amennyiben bizsergést tapasztal a karjában vagy éles fájdalmat érez a nyaka mozgatásakor. Ezzel elkerülhet minden további sérülést.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük