Milyen kihívásokkal kell megküzdenie a párkapcsolatban élőknek, ha valamelyiküknél ADHD-t diagnosztizáltak?
Bár az ADHD negatív hatással lehet a felnőtt párkapcsolatokra, az együttérzés és a csapatmunka segíthet a kapcsolat működőképességének fenntartásában.
Megküzdés az ADHD miatt a párkapcsolatban felmerülő problémákkal
Mit tehetsz, hogy ne veszítsétek el egymást?
Párterápiában rejlő lehetőségek
Megingathatatlan párkapcsolat kialakítása és fenntartása bárki számára kihívás lehet. A párkapcsolat stabilitását azonban erősen próbára teheti az, ha bármelyik fél a kapcsolatunkban küzd a diagnosztizált figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) okozta problémákkal a mindennapokban.
Ezek a gondok a kapcsolatunkban okozhatnak olyan zökkenőket, amelyekkel a hagyományos párkapcsolatban nem szembesülnénk.
A szokványostól eltérő párkapcsolati kihívások az ADHD-ssal együtt-élő fél részéről kellő tudatosságot és határtalan toleranciát követelnek.
Megküzdés az ADHD miatt a párkapcsolatban felmerülő problémákkal
Az ADHD idegrendszeri fejlődési rendellenesség, amely meghatározott személyiségjegyekkel és viselkedésbeli mintázatokkal társul azoknál, akiknél diagnosztizálható ez a mentális rendellenesség.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a párkapcsolatban élő ADHD-s személyre jellemzők az alábbiak:
- rossz hallgatóság
- szétszórtság
- hirtelen, átgondolatlan döntéshozatalt eredményező impulzivitás
- időbeosztási problémák
- érzéketlenség
- indulatkezelési nehézségek
- könnyen elterelhető figyelem
- feledékenység
Még a legszorosabb kapcsolat alapjait is megingathatja, ha bármelyik fél a mindennapokban a fenti viselkedésmintákat hozza, hiszen a megbízhatóság , kiszámítható felelősségteljes magatartás és az egymásra figyelés azok a sarokkövek, amelyekre építve működőképessé válhat hosszú távon is az erős érzelmi kötelék mellett a párkapcsolat.
A felnőttkori ADHD-vel élők párkapcsolatában érezhetően jelen vannak a feszültségek, amelyek megértő kezelése segíthet megelőzni a párkapcsolat megszakadását.
Kellőképpen toleráns és együttműködő partner bevethet olyan módszereket, amelyekkel teljesen boldog kapcsolat elérése megvalósulhat.
Az ADHD párkapcsolatra kiható tüneteinek megértése
A gyermekkorban fel nem ismert és így kezeletlenül maradó ADHD rendellenesség bizonyos mértékben ki nem nőtt jegyei a felnőttkori ADHD ismert tünetei. Az ADHD-val élő partnerre jellemző, hogy nem tud rád és a mindennapi feladataira sem figyelni, túlságosan impulzív, vagyis képes felelőtlen döntéseket hozni, szétszórt és a határidők betartására egyáltalán nem tud odafigyelni.
Felnőttekre már kevésbé jellemző ugyan, de mutathatnak hiperaktív viselkedést. Az ADHD-sok körében ugyanakkor jellemzőbb az egészségtelen életmód valamint a kockázatos tevékenységekbe bocsátkozás miatt a morbiditás aránya is magasabb az ADHD-s betegeknél.
A genetikailag nyolcvan százalékban meghatározott, öröklődő ADHD idegfejlődési zavar krónikus, vagyis az érintettek ezzel a rendellenességgel együtt élnek életük végéig.
A legtöbb ADHD-val élő személynek gondja van elsődlegesen a figyelem fókuszálásával, a hosszabb ideig tartó koncentrálással, problémát okoz a szervezettség, hiányában van az önfegyelemnek, a feladatainak elvégzésére jellemző a halogatás.
Kapcsolataikban jellemző lehet az indulatosság és olykor a dühkitörésekben való megnyilvánulás, amellyel a közvetlen környezetükben akár traumát is okozhatnak. Bár ezek a dühkitörések olyan gyorsan elmúlhatnak, ahogyan jelentkeznek, az impulzívan kimondott kegyetlen szavak fokozhatják a feszültséget az otthoni környezetben.
A problémák egy része elfedhető az ADHD tüneteként jelentkező hiperfókusznak köszönhetően, amely lehetővé teszi az intenzív koncentrálást és teljes elmerülést egy-egy tevékenységben. Ez azonban olyan mértékűvé fokozódhat, hogy partnerként figyelemhiányként élhetjük ezt meg, és az elhanyagoltság miatt megkérdőjelezhetjük az irányunkban táplált odaadó szeretet meglétét is.
Ez rendkívüli mértékben megterhelheti a párkapcsolatunkat, hiszen kizárólag tudatossággal lehet ezeket a körülményeket feldolgozni, máskülönben a bizalom hiányaként élheti meg az ADHD-s partnerünk azt, hogy rendre megkérdőjelezzük a párunk szeretetét vagy elköteleződését.
Az ADHD-s partner mentálisan és érzelmileg visszahúzódhat, hogy elkerülje a házimunkával vagy a követelőző gyerekekkel járó túlterheltséget, így a másik fél elhagyatottnak és neheztelőnek érezheti magát.
Az ADHD a házasságokban élőkre méginkább nagy terhet róhat, mert az alábbi feladatok nagy része áthárulhat teljes egészében az ADHD-val nem érintett házastársra:
- gyermeknevelés
- pénzügyi felelősség
- otthoni teendők szervezése és megvalósítása
- családi problémák megoldása
A fentiek miatt előfordulhat, hogy a házastársi kapcsolat átalakul szülő-gyermek jellegűvé, vagyis nem egyenrangú felnőtt társként kezdi kezelni az ADHD-s partnert a társa, hanem nagy odafigyelést igénylő gyermekként.
Ez a fajta viszony a szexuális dinamikát megbonthatja és az ADHD-val nem érintett házastárs úgy értelmezheti partnere viselkedését, mintha már nem érezne iránta szeretetet. Emiatt két és félszeres a válások aránya az ilyen házasságokban a normál házastársi viszonyokhoz képest.
Mit tehetsz, hogy ne veszítsétek el egymást?
Ha a szerelmed vagy házastársad ADHD-val él, fontos, hogy empátiát gyakorolj.
Amikor nagyon nehéznek érzed a folytatást, vegyél egy mély levegőt, és emlékezz arra, miért szerettél bele az ADHD-s partneredbe. Az ilyen apró emlékeztetők segíthetnek átvészelni a legkaotikusabb napokat is, amikor szembesülnötök kell a pénzügyi problémákkal, a rendetlen otthon miatt érzett instabilitással vagy akár a szexuális élet ellaposodásával.
Érdemes megfontolni annak lehetőségét is, hogy a nehezebb időszakokat házassági tanácsadó vagy párterapeuta segítségével vészeljétek át.
Egy ADHD-val élő partnerrel való kapcsolat soha nem könnyű, de semmiképpen sem kudarcra ítélt.
Fontos szem előtt tartanod, hogy az ADHD a probléma, nem pedig a partnered személye.
A kapcsolatotok túlélésében segíthet, ha a partnered ADHD rendellenességét megfelelő módon szakorvos kezeli. A szakszerű kezelés része lehet:
- tünetenyhítő gyógyszeres kezelés
- viselkedésterápia
A partnerkapcsolatban pedig elengedhetetlen lesz, hogy
- erőfeszítéseket tegyetek a kommunikációtok javítására
- gyakoroljatok kölcsönös figyelmet egymás iránt
- elkötelezetten törekedjetek az egyenlő felelősségvállalásra.
Párterápiában rejlő lehetőségek
Az ADHD-ra specializálódott szakemberrel végzett párterápia további támogatást nyújthat mindkét fél számára, és segíthet a párnak visszatalálni a produktívan működő és dinamikus együttéléshez, valamint az őszinte kommunikációhoz.
Az ADHD negatívan befolyásolhatja a párkapcsolatokat, de ennek nem kell feltétlenül így lennie. A tökéletlenségek kölcsönös elfogadása jelentős mértékben elősegítheti az empátiát és a lelassulás képességét.
Együttérzéssel és a csapatmunkával működőképessé tehetjük a kapcsolatunkat az ADHD-s partnerünkkel.