A kiégés egyre gyakoribb jelenség a társadalmunkban. Sokan tapasztalják meg ezt az állapotot a munkával túlhajszolt, teljesítményorientált munkahelyek, valamint az egyéb tekintetben is stresszes életmód eredményeként. Fontos, hogy felismerjük azt a pontot, amikor elérkezett az életmódváltás ideje, hogy elkerüljük a kiégést.
Gondold át, hogy mennyi időre tudnád korlátozni a képernyő előtt töltött időt
Vezesd be az énidőt, amikor a saját egészséged megőrzése a cél
Beszélj mentálhigiénés szakemberrel
Soha ne állj a változás útjába, ha már csak az segíthet
Gondold át, hogy mennyi időre tudnád korlátozni a képernyő előtt töltött időt
A modern életvitelünk már-már nélkülözhetetlen részévé váltak a digitális eszközeink. A képernyők kijelzői uralják a mindennapjaink nagy részét.
Már nem csupán a munkaidőre korlátozódik a képernyőhasználat , hanem azon túl is szinte állandóan bámuljuk a kijelzőt, nem ritkán minden konkrét vagy hasznos cél nélkül, csupán azért, hogy elüssük valamivel az időt.
Fontos azonban, hogy tudatosítsuk magunkban, hogy a digitális élet nyomása alatt élünk, pedig nem egészséges egyáltalán, ha állandóan elérhetők vagyunk.
Törekednünk kell arra, hogy nem csupán a magánélet/munka közötti egyensúlyt találjuk meg, hanem ki kell alakítanunk mindennapjainkban a tech-eszközökkel töltött idő és az offline életünk között is az egyensúlyt (ezt az egyensúlyt nevezik angolul „techquillibrium”-nak (Becca Caddy, Screen Time: How to make peace with your devices and find your techquilibrium).
A modern világban az eszközök hoznak közelebb minket másokhoz, megkönnyítik a kapcsolattartást és a tájékozódást egyaránt. Talán nem is tudjuk már elképzelni anélkül az életet, hogy bármilyen információra ne keresnénk rá, szinte már spontán módon az interneten.
Viszont a képernyő előtt töltött idő a mentális egészségünkre kedvezőtlenül hathat.
Kényszeresen nyúlunk az eszközeinkért, hogy ellenőrizzük, ránk írt-e bárki, vagy érkezett-e e-mailünk, kaptunk-e kedvelést valamelyik posztunkra és így tovább.
A legnagyobb probléma az eszközökkel az, hogy folyton bekapcsolva tartjuk őket. Úgy érezzük, hogy valamilyen elvárásnak teszünk eleget, ha mindig elérhetők vagyunk. Nem akarunk lemaradni semmilyen hírről és senkinek a bejegyzéseiről (FOMO – fear of missing out – attól való félelem, hogy valamiből kimaradunk).
Érdemes időkorlátok közé szorítani a képernyőidőt munkaidőben és az otthon töltött órák meghatározott részében is, hogy az agyunk meg tudjon pihenni. Ha alvás előtt már nem görgetjük a képernyőt és nem lapozgatunk a neten, agyunk át tud állni pihenő üzemmódba.
Vezesd be az énidőt, amikor a saját egészséged megőrzése a cél
Az énidő kulcsfontosságú lehet nemcsak a kiégés kezelésére, hanem annak megelőzésére is.
Az énidőt lehetőleg digitális detox-szal töltsd.
Maradj offline és töltsd ezt a magadra szánt időt testmozgással, meditációval. Figyelj oda arra, hogy az étrended is egészségesebb legyen.
Emellett biztosíts magadnak agyban is függetlenedést a munkádtól. A szabadság idején és a szabadidődben ne válaszolj a munkahelyi e-mailekre, telefonokra. Merülj el teljesen olyan tevékenységekben, amelyeket élvezel. Töltsd ezt az időt a szeretteiddel, és minimalizáld az időt, amit azzal töltesz, hogy a munkahelyi gondokról beszélsz.
Tarts szünetet
Ha úgy érzed, hogy közel állsz a kiégés állapotához, mindenképpen tarts szünetet. Menj ilyenkor betegszabadságra, ha másképpen nem tudsz egy-két napra távol maradni a munkahelyi stressztől. Ez a néhány nap tökéltes alkalmat nyit arra, hogy átgondold, feldolgozd a történéseket, valamint teret és időt nyerj a gondjaid megoldásához.
Szakadj el az irodádtól és a négy faltól néha. Tölts valamennyi időt a természetben, ahol a hangokra, illatokra és a színekre figyelsz.
A stresszt csökkentheted akár azzal is, hogy hallgatod a patak csobogását, vagy éppen az eső kopogását a párkányon, figyeled az ablakon legördülő esőcseppeket, vagy a csodálatosan könnyed hópelyheket.
Beszélj mentálhigiénés szakemberrel
Ha nehezen boldogulsz a kiégés megelőzésével, vagy kezelésével, nem tudsz egyedül kijönni belőle, mindenképpen fordulj szakemberhez segítségért.
Érdemes lehet keresni olyan közösséget, ahol kibeszélhetitek a problémáitokat szakember irányító kérdései mellett.
A terapeuták módszeresen kidolgozott kezeléssel, szakszerű segítséggel állnak rendelkezésedre.
A kiégésből ki lehet jönni akár meditációval, vagy a mindfulness gyakorlatok bevetésével is.
Olykor elegendő szigorú szabályokat lefektetni és meghúzni a határokat a munka és a magánélet között. Ebben is segíthetnek a mentálhigiénés szakemberek az útmutatásaikkal.
Soha ne állj a változás útjába, ha már csak az segíthet
Légy mindig nyitott arra a lehetőségre, hogy egyszerűen megváltoztasd az életedet.
Amikor már tudod, hogy mi okozza a legtöbb lelki és mentális problémát az életedben, azt próbáld lehetőleg kiküszöbölni.
Nem egyszerű az életünket másik mederbe terelni, és változtatással egy teljesen új életformát kialakítani, de apró lépésekkel, átmeneteket, átfutási időt hagyva magadnak megkönnyítheted a folyamatot .
Ha már a munka leszívja minden energiádat és elvesztetted minden motivációdat éppen ideje lehet másik munkahelyet keresni, ahol az új kihívás feltölt, mert sikerélményekben lehet részed, nem pedig kiszipolyoz.
Olykor szükség lehet életed teljes átszervezésére annak érdekében, hogy a kiégés állapotából ki tudj lábalni.
Változtathatsz egyrészt munkahelyet, de ha nem vagy kész drasztikus változtatásra, egyeztess a munkáltatóddal a munkaórák csökkentéséről vagy arról, hogyan tudnátok a felelősségi köreidet, vagy a munkakörödet módosítani, hogy újra motiválttá válj és sikerélményekre találj a munkahelyeden.
A mentális egészségre negatívan hat, ha a munkahelyed nem nyújt elegendő teret a tehetséged és tudásod kamatoztatására, hanem folyamatosan eljuttat a kiégettség állapotába.
Akár arra is szükség lehet, hogy egyáltalán a munkához kapcsolódó viszonyodat is megreformáld, vagy újra megfogalmazd magadban, hogy mi az, amit a munkádtól elvársz, milyen értékeket akarsz építeni általa.
Egyik változtatás sem egyszerű, nem is igen mehet egyik napról a másikra. Sokszor jobb, ha mentálhigiénés szakember támogat bennünket ezen a rögös úton.
Forrás: https://www.healthline.com/health/mental-health/signs-burnout-and-how-to-stop-it