A tüdőnk létfontosságú szervünk. Tisztasága és egészsége nagyon fontos ahhoz, hogy megfelelően működjön. A tüdőnk egészségéről legegyszerűbben azzal gondoskodhatunk, ha tudatosan odafigyelünk ebből a szempontból is az életmódunkra. Mit tehetünk annak érdekében, hogy hosszú ideig tiszta, erőteljes és hatékony legyen a tüdőnk?
Hogyan tedd edzetté a tüdődet?
A tüdőnk maga is gondoskodik arról, hogy megtisztuljon
Otthonunk levegőjét szennyező források
Légzőgyakorlatok bevezetése a napi rutintevékenységek közé
Hogyan tedd edzetté a tüdődet?
A tüdő az a páros szervünk, amelynek nemcsak az egészségéért tehetünk sokat, hanem a hatékonyabb működéséért is.
Edzhetjük és azzal, hogy tudatosan dolgozunk azon, hogy megtisztítsuk, arról gondoskodunk, hogy a lehető leghatékonyabban szolgáltassa a sejtjeink számára az oxigént és segítsen a környezetbe juttatni az anyagcsere végtermékeként a szervezetünk számára feleslegessé váló széndioxidot.
Rengeteg dolog szennyezi a tüdőnket. A belélegzett levegőben lebegő részecskeként jelen lehetnek pollenek, vegyszerek, de még a „másodkézből kapott” és passzív dohányzóként belélegzett cigaretta füst is bejuthat a tüdőnkbe, rontva a tüdőnk működésének a hatékonyságát.
A tüdőnk maga is gondoskodik arról, hogy megtisztuljon
A tüdőnk olyan szerv, amely egyébként gondoskodni képes az öntisztulásról, ám optimális működését elősegíthetjük ennek az öntisztulási folyamatnak a támogatásával.
A tüdőtisztítás rendkívül hasznos lehet azok számára, akiknél légzési nehézséggel együtt járó egészségi állapot alakult ki. Ilyen légzőszervrendszert érintő betegségek az asztma, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) vagy a cisztás fibrózis.
Jól jöhetnek a tüdő tisztítását célzó módszerek akár az erős dohányosoknak is.
Nézzük, mit tehetünk, ha javítani szeretnénk a tüdő állapotunkon:
Levegőfertőtlenítő a lakásban
Otthonunk levegőjének a minősége kulcs szerepet játszik a tüdőnk tisztításában. A lakásunkban elhelyezhetünk levegő fertőtlenítő készülékeket.
A lakásunkban a szagelszívó készülékekben valamint a légkondicionáló berendezésekben is vannak levegő szűrők. Nagyon fontos gondoskodni az elszívó berendezések és levegőcserélő készülékek levegő szűrőinek a rendszeres cseréjéről is.
A szellőzők, levegőbevezetők és légbeejtők tisztán tartásával is jelentős mértékben fokozhatjuk otthonunk levegőjének a minőségét. A tavaszi vagy őszi nagytakarításkor és az általános készülék-karbantartások időszakában ezekre mindenképpen érdemes figyelmet fordítanunk.
Otthonunk levegőjét szennyező források
Javasolt elkerülni a mesterséges illatosítók használatát.
Sokszor úgy érezzük, hogy a lakásunk illata az, amely az otthonos környezet tartozéka. Az illatosítók, légfrissítők, illatgyertyák azonban nem segítik elő otthonunk levegőjének a tisztántartását. Ezek az illatosítók gyakran káros vegyianyag összetételük miatt éppen az ellenkező hatást válthatják ki, és irritálhatják a tüdőt.
Ugyanígy irritáló hatása lehet a légző szervrendszerünkre nézve a háztartási tisztítószereknek is. Ha lehet cseréljük le a tisztítószereinket is természetes összetételű termékekre.
Legjobb a szabadban
A friss levegő sokat segíthet a tüdőszövetek tágításában és megfelelő működésében.
Mielőtt azonban szabadtéri programot tervezünk, javasolt megnézni az előrejelzéseket, hogy tudjuk milyenek a kilátások a környék levegőszennyezettsége szempontjából.
Lehetőleg el kell kerülni a szabadtéri testmozgást, amikor a levegő szennyezettségének a szintje magas.
Rendkívüli mértékben káros a tüdőnkre, ha olyan helyen tartózkodunk, ahol szemetet, vagy fát, illetve egyéb erős füstképződéssel járó dolgokat égetnek.
Ha aggasztó mértékű a levegő szennyezettsége a környéken, érdemes lehet levegőszűrővel ellátott maszkot viselni akár a szabadban is.
Légzőgyakorlatok bevezetése a napi rutintevékenységek közé
Számos légzéstechnikáról tájékozódhatunk akár a szakorvosoktól, akár az Interneten.
A légzőgyakorlatok és különleges légzéstechnikák javíthatják a tüdőfunkciót, különösen azoknál, akik aktív dohányosok, korábban dohányoztak, vagy krónikus tüdőbetegség miatt tüdőkárosodást szenvedtek.
Aerob testmozgás
A tüdőnk kapacitását jelentősen fejleszthetjük olyan rendszeres testmozgással, amely aerob gyakorlatok sorából épül fel.
A legismertebb aerob tevékenységek:
- séta
- futás
- kerékpározás, akár szabadban, akár beltérben
- úszás
- tánc vagy tánc-elemeket tartalmazó edzés, mint a Zumba
- boksz
- tenisz, squash, futball és bármi egyéb hasonló sport tevékenység.
Sokat tehetünk a tüdőnk egészséges működéséért és tisztaságáért a rendszeres testmozgással, megfelelő légzéstechnikák elsajátításával azzal kiegészítve, hogy elkerüljük a tüdőnk károsodását okozó dohányzást, nem tartózkodunk maszk nélkül magas levegőszennyezettségi szint mellett a szabadban és kerülünk minden vegyi anyagot, amely a tüdőnk számára irritáló lehet.
Méresse fel szakorvossal tüdejének az állapotát és tájékozódjon arról, Önnek személy szerint milyen lépéseket érdemes tennie a tüdőállapota javítása vagy a tüdeje egészségének megőrzése érdekében.
Ezekkel az egyszerű lépésekkel gondoskodhatsz tüdőd egészségéről….