Hogyan fertőtlenítsük otthonunkat influenza járvány idején?
Hogyan állítsuk meg a kórokozók terjedését otthonunkban? Az influenza gyorsan terjedhet a háztartáson belül, de megfelelő fertőtlenítéssel hatékonyan megszabadulhatunk a vírusoktól és baktériumoktól. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan tisztíthatjuk és fertőtleníthetjük a leggyakrabban érintett felületeket, járvány idején a családtagok és a vendégek védelme érdekében.
Mit is jelent az otthonunk higiéniája?
Tisztítás és fertőtlenítés: Mi a különbség?
Nagy forgalmú felületek tisztítása és fertőtlenítése
Konyhai felületek tisztítása és fertőtlenítése
Fürdőszobai felületek tisztítása és fertőtlenítése
Felületek tisztítása és fertőtlenítése a hálószobában
Elektronikai eszközök tisztítása és fertőtlenítése
Mit is jelent az otthonunk higiéniája?
A ház fertőtlenítése influenza vagy influenzaszerű járvány idején azt jelenti, hogy a takarítást célzottan annak szenteljük, hogy elpusztítsuk a kórokozókat a frekventált és gyakran megérintett felületeken. Ezzel megelőzhetjük, hogy a háztartás többi tagja vagy hozzánk ellátogató ismerősök elkapják az influenzát a nálunk töltött idő alatt és megbetegedjenek.
Az influenza rendkívül gyorsan fertőz, emiatt kulcsfontosságú a betegség terjedésének megakadályozása érdekében a felületek rendszeres fertőtlenítése az otthonunkban is.
Az influenzavírus terjedésének megelőzése érdekében tanácsos elkerülni a betegekkel való érintkezést. Ha azonban a háztartásunkban valaki nemrégiben esett át az influenzán, fontos a lakás alapos fertőtlenítése. Ilyenkor előtérbe helyezzük a gyakran használt felületek fertőtlenítő tisztítását, ezzel a célunk az influenza betegségeket okozó vírusok, valamint egyéb baktériumok elpusztítása.
A kórokozók élettartama rendszerint változó, attól függően, hogy melyik típusról beszélünk, és milyen felületen van lehetőségük megtelepedni.
A különböző felületeken megtapadó influenzavírusok akár 48 óráig is képesek életben maradni. A kezünkön is életképesek tudnak maradni akár egy órán keresztül is, így egyik felületről a másikra a tenyerünkön vagy ujjainkon is át tudjuk vinni a fertőzőképes vírusokat.
Tisztítás és fertőtlenítés: Mi a különbség?
- Tisztítás: A kórokozók, por és szennyeződések eltávolítása a felületekről szappanos vízzel történő súrolással.
- Fertőtlenítés: A kórokozók célzott kiirtása kereskedelmi forgalomban beszerezhető fertőtlenítő szerekkel, illetve fertőtlenítőszerrel átitatott kendővel.
A felületeket ajánlott először alaposan megtisztítani, majd fertőtlenítő szerrel elvégezhetjük a higiénikus kezelésüket annak érdekében, hogy az otthonunkban a lehető legtöbb kórokozót eltávolítsuk.
Nagy forgalmú felületek tisztítása és fertőtlenítése
A gyakran használt felületeken tapadnak meg otthonunkban is leginkább a kórokozók. Ilyenek a
- Kilincsek
- Kapcsolók
- Fiókgombok
- Lépcsőkorlátok
Ha beteg vezette az autót, vagy utazott az autóban, ajánlott az autó belső terében is fertőtleníteni a felületeket, például a kormánykereket, ajtókilincseket, üléseket és biztonsági öveket.
Erre a célra használjunk fertőtlenítő törlőkendőt, a gyártó utasításainak a követését azonban soha ne mellőzzük.
A takarítás és felületfertőtlenítés után mi magunk is mossunk alaposan kezet.
Konyhai felületek tisztítása és fertőtlenítése
Érdemes az influenza megbetegedés elmúltával összegyűjteni és alaposan forró vízben vagy mosogatógépben elmosni a betegség alatt használt csészéket, bögréket és poharakat, valamint az evőeszközöket is.
Ezután a fertőtlenítő tisztítást koncentráljuk a következő területekre:
- Hűtőajtó nyitó fogantyúja
- Szekrények és fiókok fogantyúi
- Kapcsolók
- Munkalapok
- Mosogató, beleértve a csapokat és fogantyúkat
- Kávéfőző, teáskanna és egyéb készülékek
- Kukák
Fürdőszobai felületek tisztítása és fertőtlenítése
A fürdőszobai felületek tisztítását végezzük meleg, tisztítószeres vízzel, majd használjunk fertőtlenítőszert is:
- Kilincsek
- Mosdó és csaptelepek
- Pult
- Kapcsolók
- Kád és zuhanyzó
- Szappanadagoló
- WC és WC-papír tartó
- Fogkefetartók és papírzsebkendő-tartók
Érdemes lehet lecserélni a fogkefét vagy az elektromos fogkefe fejet, de legalább mossuk át ezeket is nagyon alaposan forró vízzel, hogy elkerüljük az esetleges újra fertőződést.
Ruházat és textíliák mosása
Az influenzavírusok puha felületeken, például ruházaton és ágyneműn is életben maradhatnak. Mossuk ki a ruhákat, ágyneműket és törölközőket mosógépben, a megengedett legnagyobb hőfokon. A beteg és egészséges személyek ruháit is moshatjuk együtt, ha a vízhőmérséklet elég forró, és a szárítás teljes mértékben megtörténik.
Felületek tisztítása és fertőtlenítése a hálószobában
A textíliák mosása mellett a kemény felületek fertőtlenítése is fontos:
- Kilincsek és kapcsolók
- Éjjeliszekrények
- Ágykeretek
- Fiókgombok
A szőnyegpadlókat porszívózzuk, a kemény padlókat söpörjük és mossuk fel. A gyermekek játékait is fertőtlenítsük.
Elektronikai eszközök tisztítása és fertőtlenítése
Az elektronikai eszközök, például okostelefonok, távirányítók és billentyűzetek felületén hemzseghetnek a kórokozók. Használjunk puha, szöszmentes nedves törlőkendőt vagy fertőtlenítő törlőkendőt ezeknek az eszközöknek a tisztításához. Fontos, hogy alkoholtartalmú tisztítószereket takarékosan használjunk, mivel ezek idővel károsíthatják az eszközöket.
Friss levegő beengedése
Ha az időjárás engedi, gyakran szellőztessünk akár rövidebb ideig. Fontos, hogy friss levegő áramolhasson be a helyiségekbe, mert ezzel csökkentjük a levegőben lévő kórokozók koncentrációját.
A fertőtlenítő takarítás közben mindig viseljünk kesztyűt és maszkot, és tartsuk be a fertőtlenítőszerek használati utasításait.