Hidegrázásunk lehet akkor is, ha nem vagyunk még betegek és a lázunk sem ment fel. Az ilyen jellegű hidegrázásnak sok oka lehet. Leggyakrabban valamilyen alapbetegségre vagy fertőzésre figyelmeztet hidegrázás. Különösen influenza szezonban jó előre jelzi, hogy hamarosan betegek leszünk.
Mi okozhat hidegrázást anélkül, hogy belázasodnánk?
Miért ráz a hideg?
A testünk hőmérséklete megemelkedik és lázas állapot alakul ki, amikor a szervezetünkben valamilyen fertőzés van. A hőemelkedés és a láz kísérő tünete a hidegrázás. Az izmaink így termelnek hőt.
Nem feltétlenül utal a láz nélküli hidegrázás komoly egészségi gondra.
Hidegrázásunk akkor van, ha a testhőmérsékletünk az ideális tartománynál alacsonyabbra esik. A hőtermeléshez az izmaink többször egymásután összerándulnak. Ez a folyamat hőt termel annak érdekében, hogy ideális hőmérsékletre visszaálljon a testhőnk.
Mi okozhat hidegrázást anélkül, hogy belázasodnánk?
Az alábbiakban felsorolunk néhány egészségi állapotot, amelyek miatt hidegrázásunk lehet.
- Gyógyszer mellékhatása: Számtalan gyógyszer okozhat mellékhatásként hidegrázást vagy akár gyógyszerkombinációk hatására is kialakulhat ez az állapot. Az inzulin- és egyéb cukorbetegség kezelésére használt gyógyszeres kezelés, fájdalomcsillapítók, de akár a migrén ellen szedett gyógyszerek is okozhatnak hidegrázást.
- Hypothyreosis (pajzsmirigy alulműködés): A pajzsmirigy az endokrin rendszer hormontermelő szerve. Hormonjai szabályozzák az emberi test anyagcseréjét, a szervezet fejlődését és növekedését. Ha alulműködik a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Az anyagcsere lelassul. Ez az állapot a hőérzetünkre úgy hat, hogy a környezetünk hőmérsékletétől függetlenül rendszeresen fázunk. A hidegrázás mellett tapasztalhatunk a pajzsmirigy alulműködése esetén súlygyarapodást, székrekedést, fáradtságot, izomgyengeséget, vagy akár hajhullást és a bőrünk is száraz lehet. Ha ezt a tünetegyüttest felismerjük magunkon, forduljunk szakorvoshoz a tünetek okának a kivizsgálása érdekében.
- Hipoglikémia (alacsony vércukorszint): a cukorbetegek, amikor a vércukorszintjük alacsony, hidegrázást, remegést és reszketést tapasztalhatnak a hipoglikémia tüneteként. Szerencsére a vércukorszintet gyorsan emelni lehet cukros itallal, glükóz tablettával vagy egy darab cukorka elfogyasztásával. A hipoglikémia egyéb korai figyelmeztető jele lehet a szapora szívverés, reszketés, idegesség vagy szorongás, szédülés és éhségérzet. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod fordulj orvoshoz.
- Menopauza: A kor előrehaladtával a nők esetében a hormonális változás is okozhat hidegrázást. A hidegrázás a hőhullámok vagy az éjszakai izzadás jele lehet, amely pedig a menopauza tünete. Egyéb kísérő jelensége a menopauzának az alvászavar, hangulatingadozás, a menstruációs ciklus változásai, a hólyagkontroll elvesztése és a fájdalmas szexuális együttlétek a hüvelyszárazság miatt. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod a hidegrázáson kívül, beszélj a nőgyógyászoddal a tüneteid kezelése érdekében.
- Szorongás vagy pánikbetegség: A szorongás feszültségérzettel, aggodalommal, nyomasztó gondolatokkal és egyéb fizikai tünetekkel jár együtt, mint az izzadás, szédülés, szapora szívverés és remegés. A pánikbetegség tüneteit a megfelelő kezeléssel orvosolhatják. Jól jön, ha ismered a megfelelő légzéstechnikákat, de nagy segítség lesz a rendszeres testmozgás és a koffeinbevitel csökkentése is.
- Stressz: Míg a szorongás tulajdonképpen állandósult mentális állapot akkor is, ha nincs stresszfaktor, addig a stressz általában rövidebb időre, a stresszhelyzet fennállására korlátozódik. A stresszes állapotot kísérheti hidegrázás. A szimpatikus idegrendszerre hat a stressz, aminek hatására kortizol termelődik. Emiatt megemelkedik a véráramban cirkuláló adrenalin szintje. Az adrenalin okozhat reszketést. A stressz relaxációs technikákkal mérsékelhető.
- Másnaposság: Hosszú italozós éjszaka következménye is lehet hidegrázás, mivel a test alkoholmegvonást tapasztal a következő napon. Alkoholfogyasztás terén érdemes a mértékletességre törekedni.
- Túlzott testmozgás: A maratonisták, tájfutók és a triatlonosok a versenyeket követően tapasztalhatnak hidegrázást. A test kompenzálni próbálja a fokozott energiafelhasználást. A hosszú ideig tartó testmozgást követően a szervezet kiszáradhat, túlmelegedhet vagy alacsony szintre visszaeshet a vércukorszint. Elengedhetetlen a pihenés és a folyadékbevitel.
- Hideg hőmérséklet: A hidegrázás olykor egyszerűen azt jelenti, hogy túl hideg a környezet, amelyben tartózkodunk. Gondoskodj mielőbb a tested felmelegítéséről. Bújj meleg takaró alá, vagy igyál egy csésze forró teát.
- Rákbetegség: A legsúlyosabb esetekben a láz nélküli hidegrázás utalhat arra, hogy a szervezetben rákbetegség alakult ki. A betegség tünete a hirtelen súlyvesztés vagy súlygyarapodás, extrém fáradtság, láz vagy éjszakai izzadás, gyomor- vagy hátfájás, csomók vagy duzzanat a testben, vagy szokatlan vérzés, nehezen regenerálódó zúzódások.
A fenti tünetegyüttesek felvázolását követően a megfelelő szakorvos segíthet az alapbetegség kezelésében, amikor valóban betegség áll a hidegrázás hátterében.