Gyermekként vagy felnőtt korban van-e vajon nagyobb esélyünk arra, hogy valamilyen allergiás megbetegedés kialakuljon a szervezetünkben? Jóllehet az allergiák megjelenése leggyakrabban a gyermekkorra tehető, ám ez nem jelenti azt, hogy felnőttként ne tapasztalhatnánk meg újonnan kialakuló allergiás reakciót. Még ha nem is voltak korábban allergiás jellegű problémáid, a csupán bizonyos körülmények között tapasztalt, indokolatlannak tűnő tüsszögés, köhögés, orrfolyás vagy egyéb allergiás tünetek rendszeres jelentkezése azt jelenti, hogy van rá esély, hogy felnőttkori allergiától szenvedsz.
Miért alakul ki éppen most allergiám?
Mit tehetsz, ha allergiás tüneteid vannak?
Miért érdemes elvégeztetni az allergiatesztet?
Náthás tünetekkel is fordulj orvoshoz, miért?
Egyéb felnőttkori allergiák és intoleranciák
Miért alakul ki éppen most allergiám?
A felnőttkori allergiák hirtelen megjelenése, felbukkanása a semmiből, sokakat meglephet. Igen bosszantó ez, bár egyáltalán nem szokatlan jelenség. Tulajdonképpen a pontos oka ennek sok esetben ismeretlen, de a hátterében főképpen az immunrendszer felnőttkori változásai lehetnek. A felnőttkori allergiáink rendszerint a 20-as-30-as éveink környékén jelennek meg, de valójában bármely életkorban, akár még ennél idősebb korunkban is kialakulhatnak.
A felnőttkori allergia egyik gyakori kiváltó oka a lakóhelyváltás. Ha valaki egy másik régióba költözik, ahol olyan növények találhatók, amelyeket korábban nem ismert, vagy a levegőben lebegő penész (penészallergia), illetve por koncentrációja (porallergia) a megszokottnál nagyobb, az allergia kialakulásának esélye is fokozódik. Az új környezetben jelen lévő fűfélék, virágzó vagy barkás fák és a gyomok könnyen lehetnek az allergia kiváltó okai. Egyre több felnőttet is diagnosztizálnak már szezonális allergiás náthával (szénanáthával).
Az allergia akkor alakul ki, amikor az immunrendszer túlzott immunválasszal reagál valamelyik allergénre. A szervezet hisztamint termel, amely az allergén elleni „küzdelemben” játszik szerepet. Ez a hisztamin felszabadulás okozza az allergiás tünetként jelentkező rohamszerű tüsszögést, orrfolyást, könnyezést és egyéb légúti-, vagy akár bőrpanaszokat.
Mit tehetsz, ha allergiás tüneteid vannak?
Ha újonnan jelentkeznek az allergiás tüneteid, első lépésként fordulj allergológus szakorvoshoz , aki allergia vizsgálattal azonosítani tudja, hogy pontosan mi váltja ki nálad az allergiát. A tüneteidet ennek ismeretében lehet elsődlegesen az elkerüléssel, valamint kezeléssel mérsékelni.
Számos kezelés áll ma már rendelkezésünkre. A kezelőorvosod előírhat antihisztamint, szteroid tartalmú orrspray-t, szemcsepp vagy sóoldatos orrnyálkahártya öblítést. Néhány allergia-gyógyszerhez akár vény nélkül is hozzájuthatsz. Ezek a készítmények a beltéri és kültéri allergének okozta tüneteket, vagyis a tüsszögés, orrfolyás vagy a szem viszketése ellen jó hatékonysággal bevethetők.
A felnőttkori allergiák kezelését sem szabad elhanyagolni. A kezelésre ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a gyermekeknél:
- Kerüld az allergéneket, amikor csak lehet (pl. megelőzés és a tünetek enyhítése penészallergia esetén).
- Használj allergia elleni gyógyszereket.
- Vedd fontolóra az immunterápia igénybevételét (allergia kezelésére alkalmas injekciós kezelést).
Miért érdemes elvégeztetni az allergiatesztet?
Az allergiavizsgálattal a szakorvos azonosítani tudja, hogy pontosan milyen anyagokra vagy érzékeny. Az egyik legelterjedtebb módszer a bőrpróba, amely során az orvos kis mennyiségű allergén anyagot visz a bőrfelszín alá, és figyeli a reakciót. Ha az érintett terület viszketni vagy duzzadni kezd, akkor valószínűleg allergiás vagy az adott anyagra.
Egy másik lehetőség az allergia kimutatására a vérvizsgálat. Megmutatja az eredménye, hogy a szervezetedben mennyi allergén-specifikus IgE található. Az eredmények alapján határozza meg a szakorvos a kezelés menetét és módját.
Náthás tünetekkel is fordulj orvoshoz, miért?
Ősszel és télen gyakran tapasztalhatunk megfázásra hasonlító tüneteket, de az érdekessége ezeknek az lehet, hogy csak bizonyos körülmények között jelentkeznek. Honnan tudod, hogy ez nátha, vagy allergia?
Fáj a torkod, folyik az orrod, orrdugulásod van és köhögsz, de mégsem tapasztalod állapotodon a náthára jellemző lefutás-mintázatot. Azaz nincs hirtelen rosszabbodás, majd ütemes javulás, hanem bizonyos körülmények között újra súlyosbodik az állapotod, majd hirtelen enyhülnek, megszűnnek a tünetek. Fontos, hogy nem vagy lázas, és nincsen a náthára jellemző levertség és gyengeség a tüneteid kísérő jelenségeként.
Fontos kizárni a súlyosabb légúti megbetegedés lehetőségét.
Amennyiben lázas vagy és gyengének érzed magad mindenképpen fordulj orvoshoz, mert megfáztál, vagy akár súlyosabb légúti megbetegedésben is szenvedhetsz.
Ha a tünetek tartósan fennállnak, de jellemzően nem érzed magad a légúti betegségekre jellemzően levertnek, nem vagy lázas, és olykor maguktól is enyhülnek a tüneteid, majd újra visszatérnek, nagyobb a valószínűsége, hogy allergiás vagy, ilyenkor érdemes felkeresni a háziorvost.
Fordulj haladéktalanul orvoshoz, ha:
- Tartós lázad van: Ha a láz három napnál tovább tart, vagy többször, illetve tartósan 39°C fölé szökik, az bakteriális fertőzés jele lehet, amit antibiotikumokkal kell kezelni.
- Erős torokfájás: Ha a torokfájás olyan súlyos, hogy nyelési nehézségeket okoz, ez lehet egy streptococcus fertőzés jele.
- Hosszú köhögés: Ha a köhögés két hétnél tovább fennáll, érdemes orvossal konzultálni, mivel lehet, hogy hörghurut vagy tüdőgyulladás alakult ki.
- Nehézlégzés: Ha légzési nehézségeid vannak, ez súlyos légúti problémák jele lehet.
- Mellkasi fájdalom: Tüdőgyulladás vagy más súlyos betegség előjele lehet.
- Erős fejfájás vagy nyaki merevség: Ez a meningitisz tünete is lehet, amely sürgős kezelést igényel.
Nagyon fontos, hogy a náthaszerű tünetekkel forduljunk orvoshoz, mert utalhatnak könnyű megfázásra ugyanúgy, mint súlyosabb légúti megbetegedésre, de akár allergiára is. A kezelés mindegyik esetében más. A kezelés módjáról pedig csak az orvosunk tud dönteni.
Egyéb felnőttkori allergiák és intoleranciák
A légúti allergián kívül kialakulhatnak felnőtt korban bárkinél az élelmiszerallergiák, különféle intoleranciák, és akár a bőrallergiák is.
Az élelmiszerallergiákat a fehérje összetevő váltja ki, amelyre az immunrendszerünk túlzott reakcióval reagál.
Az emésztőszervrendszerünk intoleránssá válhat különféle élelmiszer összetevőkkel szemben. Ilyen például a gluténérzékenység vagy a laktózintolerancia.
Rendszerint ezeket a betegségeket is az okozhatja, ha az immunrendszerünk nem működik megfelelően. Nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a kellő tápértékkel és vitamintartalommal rendelkező étrendünkről, tartózkodjunk eleget a szabadban és az életmódunkba iktassuk be az aktív sport tevékenységeket, amelyek együttesen segíthetnek a kiegyensúlyozott immunrendszer támogatásában.