Ha pikkelysömört diagnosztizálnak nálunk, az életmódunk szinte minden területén tekintettel kell majd lennünk az állapotunkra. Nem csupán a mindennapi bőrápolást kell ehhez igazítanunk, de bizonyos életstílus döntéseinket is befolyásolhatja. Figyelembe kell vennünk az állapotunkat akkor is, ha gondolkodunk azon, hogy tetováltatjuk a bőrünket.
Felmerül a kérdés: „Vajon biztonságos a tetoválás a pikkelysömörrel élők számára?”
A válasz nem egyszerűen igen vagy nem, sokkal inkább egy sor lényeges szempontot kell figyelembe vennünk.
Nézzük meg közelebbről, mire kell odafigyelnie annak, aki pikkelysömörrel küzd, de ennek ellenére kacérkodik azzal a gondolattal, hogy tetoválást csináltat.
A tetoválószalon: fertőzés kockázata felmerülhet-e?
Mindenki számára, de aki pikkelysömörrel (proriasis) küzd számára méginkább, kritikus fontosságú hogy melyik tetoválószalont választja. Miért fontos ez?
A testünknek az a területe, ahol plakkos pikkelysömör alakul ki, például a térd, könyök vagy hát, nem ideálisak a tetováláshoz. Még azokon a testfelületeken is, ahol jelenleg nincs még megkeményedve a psoriasisos bőr, fennállhat a szövődmények kialakulásának a kockázata, azaz a bőrön ejtett hegek elfertőződhetnek és allergiás reakciókkal is reagálhat a szervezetünk.
A tetováláskor ejtett bőrsérülések miatt a bőr védőrétege is megsérülhet, így a baktériumok és vírusok számára könnyebbé válik a bejutás, ami psoriasisos bőr esetében még nagyobb aggodalomra ad okot.
Milyen jellegű allergia jöhet szóba és mi az a Koebner-jelenség?
A tetoválás során használt tinták allergiás reakciót válthatnak ki. Különös módon bizonyos színek, például a piros, lila, vagy a sárga színű tetováló tinta erősebb allergénnek tekinthető.
A pikkelysömörrel (psoriasis) élőknek különösen óvatosnak kell lenniük, mivel immunrendszerük már egyébként is hajlamos a gyulladásra. Emellett a Koebner-jelenség, ami a tetoválást követő új pikkelysömörös elváltozások kialakulását jelenti, szintén komoly rizikófaktor lehet.
Előfordulhat, hogy az említett kockázatok miatt a tetoválóművész nem szívesen vállalja a tetováláselkészítését, elutasíthatja a szolgáltatást, amennyiben az ügyfélnek már kialakult pikkelysömör látható a bőrén.
Szövődmények megelőzése és utókezelés
A tetoválás után a bőr szakszerű és gondos utókezelése kulcsfontosságú mindenki számára a szövődmények megelőzése érdekében.
A tetoválóművész szaktanácsait kell követni, aki útmutatást ad a bőr rendszeres és alapos hidratálása tekintetében, valamint javaslatot tesz gyulladáscsökkentő és fertőzésgátló termékek használatára is. Mindig kövesse a tetoválóművész utasításait, és forduljon bőrgyógyászhoz, ha bármilyen aggálya merül fel.
Fontos megjegyezni, hogy személyfüggő, milyen mértékű érzékenységet fog kiváltani a tetoválás. Egyesek számára a tetoválás nem fog gondot okozni, hanem teljesen biztonságos, másoknál azonban nagyobb a kockázat, mint a tetoválással történő önkifejezés öröme.
Minden esetben javasolt a bőrgyógyásszal konzultálni mielőtt a pikkelysömörös bőrt tetováltatnánk. A legfontosabb, hogy legyünk kellőképpen informáltak a lehetséges kockázatokról, és mérlegeljük a kockázatokat saját egészségi állapotunk fényében.