A mindennapi életünk tele van kihívásokkal: a megélhetés miatt ránk nehezedő munkahelyi stressz, a gyermekneveléssel járó felelősség és mindezek tetejébe, mindig ott lebeg felettünk az egészségi állapotunk miatt érzett aggodalom. Ezek az aggályok könnyen vezethetnek kiégéshez, angolul a burn-out kifejezéssel szokás utalni erre a mentális állapotra. Tudjuk-e magunk is megelőzni, esetleg kezelni ezt a helyzetet?
Érzelmek és a mentális állapotok kihívásainak kezelése
Milyen állapotot nevezünk kiégésnek?
Mik a kiégés gyakori tünetei és jelei
Súlyos és elviselhetetlen kimerültség érzése
Hogyan küzdheted le a kiégést?
Érzelmek és a mentális állapotok kihívásainak kezelése
A mindennapok az év nagy részében kihívást jelentenek, és ha nagy dózisban kapjuk a gond-bombát, a megküzdés mentális és érzelmi megterhelést jelenthet számunkra. Hogyan kezelhetjük a kihívásokat és a miattuk érzett stresszhelyzeteket napi szinten, hogy ne jussunk el a kiégés állapotába?
Milyen állapotot nevezünk kiégésnek?
A kiégés olyan mentális állapot, amelyet egészségügyi problémaként említ az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Egyre többen ismerik meg ezt az állapotot annak köszönhetően, hogy a modern munkakörnyezet pszichológiai terheivel asszociálható. Korábban az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok körében volt általános jelenség a kiégés, de mára már számos szakmában az eddigieknél nagyobb arányban van jelen.
Ma már elmondhatjuk, hogy az elmúlt években tapasztalt pandémia miatt érzett szorongás, a személyes konfliktusok, valamint a szakmai és egészségügyi stressz keveréke a fő kiváltó oka a kiégés nagyarányú szárnyra kapásának. Fokozza az állapot kockázatát a munkahelyi túlterheltség és a túl magas teljesítményelvárások a mindennapi életünkben.
Ha a túlterheltség huzamosabb ideig áll fenn anélkül, hogy időt tudnánk szakítani a pihenésre, rekreációra, nagy a valószínűsége annak, hogy előbb-utóbb a kiégés jelenségével is szembe kell néznünk.
A kiégés nem csupán átmeneti stresszes állapot. Nehezen lehet felismerni a kiégés állapotát, amely annak eredményeként jelentkezik, hogy halmozottan vagyunk kitéve a feszültségnek, folyamatosan szembesülünk erőfeszítést igénylő kihívásokkal és súlyosbíthatja a helyzetet, ha már a kilátástalanság miatt érzett reményvesztettség is társul ehhez a háttérhez.
Mik a kiégés gyakori tünetei és jelei
A kiégés a krónikus stressz eredménye, elsődlegesen (de nem kizárólagosan) munkahelyi stressz okozza.
Az alkalmazottak gyakran érzik magukat túlterheltnek, alulértékeltnek és nem találnak megoldást a munkaköri feladatok, elvárások vagy munkahelyi kultúra hatékony megváltoztatására. Ez a háttér táptalaja a kiégés kockázatának.
Amennyiben az alábbi jeleket vagy tüneteket tapasztaljuk magunkon, vagy a környezetünkben élő személyeken, felmerülhet a gyanúja annak, hogy a kiégés a közelben ólálkodik.
Súlyos és elviselhetetlen kimerültség érzése
A pszichés túlterheltség olykor tényleges fizikai kimerültségben és fáradtságban ölthet testet.
Ebben az állapotban a mindennapi rutin tevékenységeket is, mint a bevásárlás, vagy akár a fogmosás, tehernek érezzük. Olykor azt érezhetjük, hogy képtelenek vagyunk teljesíteni a hosszúra nyúló munkanapot. Ha a szokásosnál súlyosabb fáradtságot érzel, ami a pihenés ellenére sem enyhül, sőt azt érzed, hogy az energiaraktáraid teljesen kiürültek, valószínű, hogy a kiégés állapota felé közeledsz.
Alvási nehézségek
Az alvás higiénia kulcsfontosságú egészségünk megőrzése szempontjából. A rossz alvási szokások hozzájárulhatnak a kiégéshez, míg a kiégés maga is befolyásolhatja az alvás minőségét, mivel alapvetően nyugtalanságot és álmatlanságot okoznak a gondjaink.
A kiégés megnehezítheti az elalvást vagy a pihentető alvásminőség, illetve az alvás állapotának fenntartását. Okozhat mindez akár fizikális tüneteket is, például gyakori fejfájást, feszültséget, de akár emésztési problémákat is.
Rapszodikus étvágy
A lelki állapotunkat mindig jól tükrözi az ételhez való viszonyunk. Az étvágytalanság és a túlevés is egyértelműen utalhat arra, hogy valami nincs rendben.
Bizonyos lelki állapotokban kényeztető, vagy lélekmelengető ételekre vágyunk, és felfokozott étvágy is jellemezhet mentális állapotokat.
Sokan a reggeli stressz miatt étvágytalansággal küzdenek, különösen azokon a napokon, amikor munkába készülnek. Ilyenkor ingerlékenyebbek és türelmetlenek is lehetünk, mert már jó előre stresszeljük amiatt magunkat, hogy „ma vajon milyen akadályok gördülnek az utunkba”.
Ingerlékenység és cinizmus
Minden nehézség elsődlegesen a hangulatra nyomja a bélyegét. A kiégés első szakaszában is ez a leggyakrabban tapasztalható jelzés, hogy egyszerűen nincs hangulatunk még olyan dolgokhoz sem, amelyek korábban mindig kikapcsoltak, vagy örömet okoztak.
Az önbizalomhiány gyakran manifesztálódik cinizmusban.
E lelki állapotok okozhatják azt, hogy minden tevékenységünkben improduktívvá válunk, azaz hiába erőlködünk, egyszerűen képtelenek vagyunk bármilyen eredményt is felmutatni a nap végén.
Az improduktivitás oka gyakran a fókuszvesztés. Nem tudunk koncentrálni vagy a mögöttünk álló nehézségek miatt, vagy amiatt, mert már előre látni véljük a még ránk leselkedő nehézségeket.
A korábbi negatív élményeinkre alapozva egyszerűen képtelenek vagyunk pozitívan gondolkodni, Rettegünk attól, hogy megint át kell élnünk ugyanazt a nehézséget vagy éppen veszteséget, amit korábbról már jól ismerünk..
Félelem és motivációhiány
A korábbi tapasztalatainkra építkezve szorongás és félelemérzetet tapasztalunk a munkánkkal kapcsolatban, különösen miután szabadságról térünk vissza a dolgos hétköznapokba. Ez már a kiégés jele lehet, főképp akkor, ha már a hétvége sem pihentet vagy a vakáció után sem érzed úgy, hogy kellőképpen feltöltődtél. Súlyos motiválatlanság és a lelkesedés teljes hiánya nehezítheti a lelkedet.
A halogatás is kulcsfontosságú jele lehet a kiégésnek, amikor egyszerűen szabotálod a munkakedvedet és vonakodsz a munkafeladatok elvégzésétől.
Hogyan küzdheted le a kiégést?
- Ismerd fel a jeleket
A legfontosabb lépés az, ha tudatosítod magadban, hogy gond van és nem hagyod figyelmen kívül a jeleket és tüneteket. Vedd észre, ha mentálisan vagy érzelmileg már kibillent a túlterheltség.
- Tanuld meg alkalmazni a stresszkezelési technikákat
A meditáció, a mindfulness és más stresszkezelési technikák bevezetése segíthet abban, hogy jobban megbirkózz a munkahelyi stresszel és megelőzd a kiégést.
- Alakítsd át a mindennapjaidat és törekedj az egészségesebb munka-magánélet egyensúly megteremtésére
Próbáld meg újraértékelni a munkahelyi és magánéleti egyensúlyt. Tarts szüneteket, pihenj, és ne hagyd, hogy a munka teljesen feleméssze minden energiádat. Ne hagyd, hogy beszippantson a mókuskerék.
- Vezess be változtatásokat a munkahelyeden is
Ne halogass semmilyen változtatást, amelyről meggyőződésed, hogy javíthat a munkahelyi környezeteden. Szükség esetén a munkakörödben is javasolhatsz változtatásokat, ha tudod, hogy a teljesítményre kedvező hatással lesznek. A munkahelyi változások sokszor bizonyulnak elengedhetetlennek a kiégés elkerülése érdekében.
- Ne vonakodj segítséget kérni szakembertől!
Fordulj a mentálhigiéniával foglalkozó szakemberhez. A terápia segíthet abban, hogy kezeljük a kiégést és megtaláljuk a megfelelő eszközöket a stressz kezeléséhez.
Forrás: https://www.healthline.com/health/mental-health/signs-burnout-and-how-to-stop-it